Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 23.06.2024
PIELĘGNIARSTWO OGÓLNE PRAKTYKA ZAWODOWA PIELĘGNIARSTWO BADANIA FIZYKALNE TOP

Badanie podmiotowe i przedmiotowe skóry

null
dr n. med. Ewa Czeczelewska, 20 maja 2024
Badanie podmiotowe i przedmiotowe skóry

Skóra (łac. cutis) jest narządem, który oddziela środowisko wewnętrzne organizmu od środowiska zewnętrznego. Pełni ona wiele funkcji, w tym ochrania organizm przed czynnikami mechanicznymi, fizycznymi, chemicznymi i infekcyjnymi, bierze udział w termoregulacji i regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, pełni funkcję resorpcyjną, syntetyzuje witaminę D3 i melaninę, jest ważnym elementem układu immunologicznego, a także organem czucia oraz ma duże znaczenie estetyczne.

Skóra okrywa całą powierzchnię ciała. Dorosły człowiek ma od 1,5 do ponad 2 metrów kwadratowych skóry. Jej grubość jest zróżnicowana i zależy od miejsca występowania. Waha się od 0,5 do 4 milimetrów. Waga skóry u dorosłego człowieka wynosi od 3,5 do 4,5 kilogramów. Posiada dużą sprężystość i wytrzymałość na rozerwanie.  Skóra składa się z trzech głównych warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej, naskórka. W skórze właściwej znajdują się także liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe.

Badanie podmiotowe (wywiad)

Informacje o dolegliwościach i zmianach występujących na skórze zbiera się według systemu OLD CARDIstotne jest, aby pacjent dokładnie określił, co budzi jego niepokój i opisał: