Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 26.05.2024
POŁOŻNICTWO PIELĘGNIARSTWO GINEKOLOGICZNE OPIEKA NAD KOBIETĄ W CIĄŻY CIĄŻA

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie trwania ciąży

mgr Marta Miętus , 8 września 2022
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie trwania ciąży

W organizmie kobiety ciężarnej następuje wiele zmian adaptacyjnych. Następuje także wiele zmian układowych. Są one efektem przystosowywania się do zmienionych warunków i służą prawidłowemu utrzymaniu oraz rozwojowi ciąży.

Układ płciowy i piersi 

Najbardziej zauważalne zmiany powstają w obrębie macicy, zwłaszcza w okolicy dna. Wzrasta jej masa z 70 g do około 1000 g w trakcie trwania dziewiątego miesiąca ciąży. Dzieje się tak w następstwie wydłużenia się włókien mięśniowych oraz tkanki łącznej. Zwiększa się także ukrwienie tego narządu i przepływ krwi przez macicę. Zmiany zachodzą również w szyjce macicy. W jej obrębie widoczne jest znaczące rozpulchnienie i zasinienie. Szyjka staje się bardziej elastyczna. Przy rozpoznaniu ciąży opisuje się tzw. objaw Chadwicka – sino-purpurowe zabarwienie części pochwowej szyjki macicy oraz błony śluzowej pochwy, które jest już rozpoznawane między 5. a 6. tygodniem ciąży. Z kolei konsystencja śluzu szyjkowego staje się gęstsza. Na tarczy szyjki macicy w badaniu ginekologicznym można stwierdzić ektopię ze względu na przerost komórek gruczołowych w tym okresie. Srom i pochwa są rozpulchnione, przekrwione ze zwiększoną liczbą naczyń krwionośnych. Kobiety często zauważają zwiększoną wydzielinę z pochwy. Należy uświadomić kobietę, iż stan ten jest zwykle fizjologią, jeżeli nie występują objawy dodatkowe, takie jak świąd i pieczenie czy nieprzyjemny zapach wydzieliny. W ciąży następuje zmiana pH środowiska pochwy na bardziej zasadowe, co może być powodem rozwoju częstych infekcji pochwy. Do stanów zapalnych predysponują również zmiany hormonalne – wzrost stężenia estrogenów i suchość pochwy, niedobór pałeczek kwasu mlekowego, zwiększona ilość glikogenu, czy obniżenie się szyjki macicy. 

W obrębie piersi dochodzi do rozwoju tkanki gruczołowej, powiększenia się rozmiarów piersi, uwidocznienia naczyń żylnych na ich powierzchni, powiększenia i zmiany koloru na ciemniejszy brodawek sutkowych wraz z otoczką. W okolicy obwodowej otoczki brodawki dużo bardziej widoczne są gruczoły Montgomery’ego.