Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 23.06.2024
PIELĘGNIARSTWO OGÓLNE PIELĘGNIARSTWO BADANIA FIZYKALNE TARCZYCA GOSPODARKA HORMONALNA

Objaw Bera w przebiegu niedoczynności tarczycy

null
dr n. med. Ewa Czeczelewska, 6 marca 2023
USG tarczycy

Objaw Bera – nadmierne rogowacenie i przebarwienie skóry łokci i kolan „objaw brudnych kolan i łokci” występuje w niedoczynność tarczycy.

Gruczoł tarczowy w badaniu klinicznym 

Gruczoł tarczowy położony jest w  przednio-dolnej części szyi, od przodu od przełyku i tchawicy, pomiędzy tętnicami szyjnymi wspólnymi. W prawidłowych warunkach jest niewidoczny i niewyczuwalny (w przybliżeniu uznaje się, że płaty nie są większe niż dystalny paliczek kciuka osoby badanej; u dorosłego równoważne jest to mniej więcej wymiarom 4 × 2 × 2 cm, masie gruczołu 15–30 g).

Niedoczynność tarczycy 

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) jest to zespół objawów związanych z bezwzględnym lub względnym niedoborem hormonów tarczycy (HT) w organizmie. Niedoczynność tarczycy dzieli się na pierwotną i wtórną oraz nabytą i wrodzoną. Pierwotna niedoczynność tarczycy związana jest ze zmianami w samym gruczole tarczowym, natomiast wtórna niedoczynność tarczycy jest wynikiem chorób przysadki (niedoczynność drugorzędowa) lub podwzgórza (niedoczynność trzeciorzędowa). Odrębną postacią niedoczynności tarczycy jest obwodowa oporność na hormony tarczycy. Ponadto niedoczynność tarczycy dzielimy na: 

  • niedoczynność wrodzoną (objawy pojawiają się w życiu płodowym lub zaraz po urodzeniu) lub
  • nabytą.