Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 21.05.2024
PIELĘGNIARSTWO OGÓLNE PIELĘGNIARSTWO CHIRURGICZNE PIELĘGNIARSTWO OPARZENIA LECZENIE OPARZEŃ GOJENIE SIĘ RAN LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH

Leczenie chorego oparzonego

23 listopada 2023
Leczenie chorego oparzonego

Leczenie oparzeń uzależnione jest od stopnia ich ciężkości. Oparzenia lekkie mogą być leczone ambulatoryjnie, średnie powinny być leczone w warunkach szpitalnych, natomiast ciężkie wymagają leczenia na specjalistycznych oddziałach oparzeniowych. 

Leczenie rozległych oparzeń jest trudne i bardzo kosztowne, wymaga ścisłej współpracy chirurga, anestezjologa, traumatologa, rehabilitanta, endokrynologa, mikrobiologa, dietetyka i psychologa. O skuteczności leczenia ciężko oparzonego chorego decyduje szybkie rozpoczęcie postępowania przeciwwstrząsowego (zapobiegającego oligowolemii i niedotlenieniu tkanek) oraz właściwe postępowanie miejscowe, odpowiednie do rodzaju uszkodzeń ciała.

Resuscytacja płynowa

Ilość i rodzaj płynów przetaczanych przez pierwsze 48 godz. oblicza się na podstawie wielu reguł przetoczeniowych. Według ekspertów w dziedzinie leczenia oparzeń jedną z najczęściej stosowanych obecnie jest reguła Parkland w modyfikacji Baxtera.

Reguła Parkland w modyfikacji Baxtera

Pierwsze 24 godz.:

  • dorośli – mleczanowy roztwór Ringera w dawce 2–4 ml × kg mc. × % powierzchni oparzenia, 
  • dzieci – mleczanowy roztwór Ringera w dawce 4–8 ml × kg mc. × % powierzchni oparzenia, 
  • połowę wyliczonej objętości płynów chory otrzymuje w pierwszych 8 godz. od urazu termicznego, a pozostałą objętość w następnych 16 godz.

Następne 24 godz.:

  • krystaloidy – 50% należności z 1. doby, 
  • koloidy – 5% albumin, 
  • 5% roztwór glukozy.

Najistotniejszym parametrem wskazującym na właściwe uzupełnianie płynów jest diureza na poziomie 30–50 ml/godz. u dorosłych i 1–2 ml/kg mc./godz. u dzieci. W przypadku opóźnionej resuscytacji płynowej przydatną formułą jest zmodyfikowana reguła Evansa.