Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 14.06.2024
PIELĘGNIARSTWO OGÓLNE RANY ZMIANA OPATRUNKU RODZAJE OPATRUNKÓW OWRZODZENIA RANY PRZEWLEKŁE OZON TERAPIE LECZNICZE OZONOTERAPIA

Zmiana opatrunku na owrzodzeniu/ranie przewlekłej. Standard postępowania

30 września 2018

Zasady zmiany opatrunku na ranie czystej są powszechnie znane, ale należy pamiętać, że w przypadku rany z owrzodzeniem wygląda to inaczej. Często na pierwszy rzut oka nie widać zmian w ranie, przez co można ją uznać za niezakażoną. W artykule przedstawiono najważniejsze standardy postępowania, których powinna przestrzegać osoba zmieniająca opatrunek na ranie z owrzodzeniem.

Autorzy wymienili, jakie sprzęty, oprócz podstawowych, powinny znaleźć się w przygotowanym zestawie, np.: strzykawki, wenflon lub cienki cewnik dziecięcy, sól fizjologiczna, czy preparat do dezynfekcji skóry. Szczegółowo omówili technikę zmiany opatrunku na owrzodzeniu lub ranie przewlekłej. Kolejny poruszany aspekt to zastosowanie ozonu w terapiach leczniczych, uwzględniając jakie działanie ma ozon w medycynie (szczególnie chirurgia i dermatologia), cechy ozonoterapii oraz wskazania do jej zastosowania.