Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 04.07.2022
POŁOŻNICTWO CIĄŻA PORÓD LECZNIE BÓLU KINESIOTAPING KINESIOTAPING U KOBIET W CIĄŻY POŁÓG

Zastosowanie metody kinesiotapingu u kobiet ciężarnych oraz w okresie połogu

11 grudnia 2020

Ciąża wywołuje szereg fizjologicznych zmian w organizmie ciężarnej, co często jest przyczyną pojawienia się różnych dolegliwości bólowych. Jednym ze skutecznych sposobów rozwiązania problemu związanego z dolegliwościami występującymi w okresie ciąży oraz połogu jest zastosowanie kinesiotapingu, zwanego również plastrowaniem dynamicznym.

Celem kinesiotapingu jest normalizacja napięcia mięśniowego, zmniejszenie patologicznego napięcia, poprawa mikrokrążenia, poprawa przepływu limfy, uśmierzenie bólu, poprawa propriocepcji (czucia głębokiego), jak również korekcja ustawienia. Do terapii używane są bawełniane plastry, pokryte hipoalergicznym klejem akrylowym, które naklejane są na skórę z odpowiednim napięciem, w zależności od zastosowanej techniki aplikacji Jedną z bezpiecznych, a zarazem skutecznych metod leczenia bólu u kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacji jest kinesiotaping. 

Metoda ta należy do metod specjalnych fizjoterapii, którą stosuje się w różnych dziedzinach medycyny, m.in. ortopedii, neurologii, reumatologii, pediatrii czy położnictwie. Autor artykułu wskazuje możliwości zastosowania metody kinesiotaping u kobiet w ciąży i po porodzie. Opisuje właściwości stosowanych plastrów, ich działanie, techniki najczęściej wykorzystywane w terapii, metodykę terapii oraz wybrane aplikacje stosowane w celu wspomagania procesu usprawniania w dolegliwościach ciążowych oraz okresu połogu.