PIELĘGNIARSTWO NEONATOLOGICZNE PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE ŻYWIENIE DZIECI I NIEMOWLĄT ŻYWIENIE NIEMOWLĄT ŻYWIENIE DZIECI ROZWÓJ DZIECKA ROZWÓJ MÓZGU MÓZG HOT
trending_flat
Wpływ żywienia na rozwój mózgu niemowląt i dzieci
dr n. med. Iwona Morawik, 16 listopada 2020

Rozwój mózgu dziecka zależy jest od różnych czynników, spośród których można wymienić jakość materiału genetycznego przekazanego przez rodziców, okoliczności i czas zapłodnienia, przebieg życia płodowego i poród czy warunki socjoekonomiczne niemowlaka. Czynniki te dzielone są na dwie grupy – modyfikowalne (np.: dieta) oraz niemodyfikowalne (np.: genetyka). Należy zwrócić uwagę szczególnie na tę pierwszą grupę, bo człowiek ma na nią wpływ, a w konsekwencji może wspomóc prawidłowy rozwój dziecka.

W artykule przedstawiono najważniejsze informacje, dotyczące wpływu żywienia na rozwój mózgu niemowląt i dzieci. Podkreślono, że we wczesnym dzieciństwie bardzo ważne są właściwie porcje tłuszczów, które dostarczają kalorie oraz składniki niezbędne do funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Opisano również: jak ważne są regularność i różnorodność posiłków, odpowiednie przygotowanie śniadań i kolacji, istotność karmienia piersią niemowlaków i inne.

Aby przeczytać ten 

i wiele innych artykułów,

potrzebujesz pełnego dostępu.