Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 26.05.2024
POŁOŻNICTWO WITAMINA D CIĄŻA SUPLEMENTACJA W CIĄŻY PŁÓD

Wpływ witaminy D na przebieg ciąży i rozwój płodu

24 marca 2021

Witamina D jest niezbędna do utrzymania prawidłowego metabolizmu mineralnego kości oraz odgrywa kluczową rolę we wspomaganiu układu odpornościowego, poprzez produkcję peptydów przeciwdrobnoustrojowych – głównie katelicydyny. Szereg chorób autoimmunologicznych, dotykających dużą część kobiet i mężczyzn, takich jak: stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty układowy i reumatoidalne zapalenie stawów, wiąże się z niedoborami witaminy D.

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, ponieważ niesie za sobą wiele zmian na poziomie psychicznym, fizycznym oraz biochemicznym organizmu. Niezależnie od czasu trwania ciąży, u każdej z kobiet wzrasta zapotrzebowanie na pewne makroelementy oraz witaminy. Witaminą zwiększającą wchłanianie wapnia i potasu z przewodu pokarmowego jest witamina D.

Witamina D dzięki odpowiedniemu stężeniu parathormonu metabolizowana jest w wątrobie do metabolitu 25-hydroksywitaminy D [25(OH)D]. Następnie trafia do nerek i w nich zostaje zmetabolizowana do 1,25-dihydroksywitaminy D (kalcytriolu) [1,25(OH)2D]. Dopiero aktywna forma metabolitu umożliwia wchłanianie jonów wapnia z przewodu pokarmowego, przyczyniając się do normokalcemii. Eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach wykazały, że łożysko również jest źródłem 1,25(OH)2D. Nie jest jednak jasne, czy produkcja 1,25-dihydroksywitaminy D w łożysku wiąże się również ze zwiększonym jej wzrostem w osoczu.