Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 23.02.2024

Przejdź do księgarni

PIELĘGNIARSTWO OGÓLNE DERMATOLOGIA ONKOLOGIA PALENIE TYTONIU NIKOTYNA

Wpływ nikotyny na skórę

12 listopada 2011

Palenie tytoniu m.in. inicjuje i przyspiesza proces miażdżycowy przez zmniejszenie dotlenienia tkanek, zwiększenie aktywności układu współczulnego, działanie tlenku węgla i innych składników dymu tytoniowego na śródbłonek naczyń. Oprócz tego zwiększa aktywność agregacyjną, sprzyjając wewnątrznaczyniowemu wykrzepianiu.

Skóra jest największym ludzkim organem. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 2 m², a grubość waha się od 0,5 do 5 mm w zależności od lokalizacji anatomicznej. Jest narządem najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych (środowiskowych). Wygląd skóry, to znaczy jej kolor, ucieplenie, nawilżenie, natłuszczenie, obecność zmian, pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia człowieka. 

Na zmiany zachodzące w skórze wpływają jednocześnie dwa procesy: starzenie się skóry związane z mechanizmami wrodzonymi (tzw. wewnątrzpochodne starzenie się skóry, patrz dalej) oraz związane z wpływami środowiska zewnętrznego. Ponieważ skóra jest bezpośrednio narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych, ulega zazwyczaj starzeniu szybciej niż pozostałe narządy, a efekt tego procesu jest bardziej widoczny.