AKTUALNOŚCI TOP WCZEŚNIAKI WCZEŚNIACTWO NEONATOLOGIA
trending_flat
Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. W Polsce wydarzenie to zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r. Tego dnia w wielu miastach budynki szpitali, w których mieści się oddział wcześniaków oraz najbardziej charakterystyczne budowle oświetlone są na fioletowo.

Światowy Dzień Wcześniaka zainicjowany został po to, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin. 1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. W Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy. Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka oprócz fioletowego oświetlenia jest sznurek z dziecięcymi skarpetkami, wśród których jedna z par jest mniejsza, co oznacza, iż 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie.

Podświetlenie budynków w Dzień Wcześniaka

 

Tematykę wcześniactwa oraz neonatologii omawiają książki, które polecamy ze strony Księgarni Medycznej PZWL. Wśród tytułów pozycje przydatne w pielęgniarstwie neonatologicznym, pediatrii oraz położnictwie. Zachęcamy do zakupu wybranych tytułów na stronie https://bit.ly/3nxm7Nm

źródło i zdjęcia: Wczesniak.pl