Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 20.05.2024
PIELĘGNIARSTWO CHIRURGICZNE PIELĘGNIARSTWO OPERACYJNE PIELĘGNIARSTWO TRANSPLANTACYJNE STRES PRACA PIELĘGNIAREK PRZESZCZEP NARZĄDÓW TRANSPLANTACJA BLOK OPERACYJNY

Stres jako nieodzowny element pobrania i przeszczepienia narządów

null
mgr Aldona Michalak, 26 października 2020
Stres jako nieodzowny element pobrania i przeszczepienia narządów

Stres pozwala ludziom na rozpoznawanie zdarzeń niebezpiecznych i zwiększa możliwość poradzenia sobie w określonych sytuacjach. Wyróżniane są dwa rodzaje stresu – pozytywny (motywujący, eustres) oraz długotrwały (zakłócający zwykłe funkcjonowanie, dystres).

Autorzy przedstawiają stres jako element, który towarzyszy personelowi medycznemu niemal codziennie. Szczególnie narażone są osoby pracujące na bloku operacyjnym (szczególnie przy pobraniu i przeszczepianiu narządów) oraz pielęgniarki, których praca jest trudna i wielozadaniowa. Podkreślają jak ważne jest odpowiednie przygotowanie całego zespołu, który bierze udział w transplantacji. Opisują, jakie wyzwania stoją przed tymi ludźmi i dlaczego stres jest nieodzownym elementem ich pracy, z którym muszą sobie radzić. Autorzy zaznaczają, że wielozadaniowość pielęgniarek jest ważna, ponieważ to od nich zależy sterylność i porządek na bloku operacyjnym, a w konsekwencji to czy podczas zabiegu dojdzie do zakażenia pacjenta.