Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 18.07.2024
SKALE I KWESTIONARIUSZE SKALA EDSS

Skala do oceny postępu niesprawności ruchowej u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

15 września 2021
Skala do oceny postępu niesprawności ruchowej u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Do oceny postępu niesprawności ruchowej u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (sclerosis multiplex, SM) służy Rozszerzona Skala Niewydolności Ruchowej – EDSS. Skala opiera się na stwierdzeniu obecności objawów w typowym badaniu neurologicznym.

 

Rozszerzony zakres niepełnosprawności (Expanded Disability Status Scale - EDSS) – jest pewnego rodzaju systemem rankingowym, który jest często używany do standaryzacji i określania stanu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (MS). EDSS jest ważnym narzędziem w badaniach klinicznych: określa możliwość włączenia pacjenta do badania, a także przyczynia się do oszacowania obecnych ustaleń.

Poniżej publikujemy gotowy do ściągnięcia i wydrukowania oraz wypełnienia z pacjentem kwestionariusz Rozszerzonej Skali Niewydolności Ruchowej – EDSS.

Dokument można za darmo przeczytać, pobrać, wydrukować i wykorzystać w codziennej pracy z pacjentami - jednakże dostęp jest ograniczony jedynie dla zalogowanych użytkowników portalu. Zarejestruj się lub zaloguj, aby skorzystać z niego bezpłatnie.