Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 20.05.2024
PIELĘGNIARSTWO EPIDEMIOLOGICZNE PIELĘGNIARSTWO EPIDEMIOLOGICZNE PIELĘGNIARSTWO DEZYNFEKCJA RĄK HIGIENICZNE MYCIE RĄK HIGIENICZNE DEZYNFEKOWANIE RĄK MYCIE RĄK

Procedura higienicznego mycia rąk i higienicznej dezynfekcji rąk

4 września 2018

Mycie rąk, płukanie i suszenie to etapy postępowania, które musi być zgodne z Polską Normą PN-EN 1499. Celem procedury jest prawidłowe wykonanie higienicznego mycia rąk. Proces ten w znacznym stopniu usuwa drobnoustroje należące do mikrobioty przejściowej i gwarantuje oczyszczenie rąk z widocznych zabrudzeń. Higieniczna dezynfekcja rąk eliminuje drobnoustroje należące do mikrobioty przejściowej, redukując jednocześnie mikrobiotę stałą i nie usuwając widocznych zabrudzeń. Algorytm postępowania powinien być zgodny z Polską Normą PN-EN 1500.

W technice higienicznego mycia i dezynfekcji rąk według Ayliffe’a ważne jest przestrzeganie wszystkich sześciu etapów. Ważne jest, by zapewnić całkowite pokrycie rąk środkiem myjącym oraz wcierać preparat dezynfekujący w skórę dłoni i nadgarstków przez 30 s., tak aby zapewnić całkowite pokrycie rąk preparatem dezynfekcyjnym. W końcowym etapie procedury mycia rąk, nie można zapomnieć o dokładnym osuszeniu rąk ręcznikami papierowymi jednorazowego użycia. W przypadku dezynfekowania rąk, należy zakończyć wcieranie preparatu dezynfekcyjnego w momencie całkowitego jego wysuszenia.