Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 19.06.2024
POŁOŻNICTWO PIELĘGNIARSTWO NEONATOLOGICZNE PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE NOWORODEK NIEMOWLĘ NAWODNIENIE KOBIET CIĘŻARNYCH NAWODNIENIE WODA

Problematyka nawodnienia kobiet ciężarnych, noworodków i niemowląt

mgr Agata Białas, 26 lutego 2021

Woda jest nam niezbędna do życia już od samego początku naszego istnienia - warunkuje prawidłowy proces samego zapłodnienia oraz transport zarodka do jamy macicy i jest konieczna do powstania pęcherzyka płodowego.

Zapłodniona komórka jajowa składa się w 90% z wody. 74% wody zawierają tkanki noworodka. Ma ona szczególne zadanie w kształtowaniu komórek ośrodkowego układu nerwowego płodu i samego płodu. Już w pierwszym miesiącu trwania ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wodę – ma to związek ze zwiększaniem się masy narządów kobiety ciężarnej, ze wzrostem tkanek jaja płodowego oraz zwiększeniem ilości krwi krążącej. Jak zatem powinno się pić wodę, aby nawodnienie utrzymywało się na właściwym poziomie? Na to pytanie odpowiada autorka artykułu wskazując, iż dla kobiet ciężarnych rekomendowane są wody mineralne nisko- i/lub średniozmineralizowane. Należy unikać wody chlorowanej, ponieważ badania naukowe wykazały, że procesy zachodzące w czasie uzdatniania jej do postaci pitnej nie powodują wytrącenia z niej związków halonowych i chlorowcopodobnych.