Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 04.03.2024

Przejdź do księgarni

POŁOŻNICTWO PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE ŻYWIENIE DZIECI I NIEMOWLĄT PROBIOTYKI PREBIOTYKI MLEKO MODYFIKOWANE PROBLEMY ZDROWOTNE U NOWORODKÓW DROBNOUSTROJE JELITOWE

Probiotyki i prebiotyki a problemy zdrowotne u dzieci

19 października 2020

Na funkcjonowanie komórek, narządów i organów mają wpływ drobnoustroje tworzące mikrobiom, od którego zależy nasze samopoczucie psychiczne, kondycja fizyczna oraz podatność na takie choroby jak: depresje, alergie czy choroby autoimmunologiczne. Wszelkie działania poprawiające kolonizację jelit, w tym również podaż pro- i prebiotyków, są obiecującą strategią w profilaktyce problemów zdrowotnych u noworodków, niemowląt i dzieci starszych.

Autorka tekstu odpowiada na pytanie, dlaczego warto zadbać o eubiozę, czyli stan równowagi drobnoustrojów jelitowych. Komensalne drobnoustroje jelitowe skutecznie konkurują z patogenami i eliminują je z przewodu pokarmowego na zasadzie konkurencji międzygatunkowej. Wytwarzają też tzw. bakteriocyny, czyli naturalne antybiotyki chroniące nasz organizm. Wskazuje również na ochronę nabłonka jelitowego. Mikrobiom jelitowy wytwarza substancje mające wpływ na regenerację nabłonka jelitowego i wydzielanie śluzu jelitowego. W artykule znajdziemy wyjaśnienie na temat terapii probiotycznej oraz to, kiedy i jak stosować powszechnie dostępne probiotyki i prebiotyki, które wybrać i dlaczego, a także czy i kiedy stosować mleko modyfikowane dla niemowląt z dodatkiem probiotyków.