Pozytywna komunikacja – najpotężniejsze narzędzie w opiece nad osobą z chorobą Alzheimera
Alois Alzheimer zaobserwował u swojego, dziś już słynnego, pacjenta kilka klasycznych objawów zaawansowanej choroby: paranoiczne myśli, wybuchy emocji, zagubienie i wycofanie. Ale pierwszym symptomem tej choroby są kłopoty z pamięcią krótkotrwałą.
Choroba Alzheimera - epidemiologia
Wyniki badań epidemiologicznych z krajów rozwiniętych wskazują, że choroba Alzheimera występuje u 5–7% osób po 65. r.ż., a jej rozpowszechnienie podwaja się po tym roku życia co 4–5 lat. Każdego roku rozpoznawanych jest 4,5 mln nowych przypadków otępienia na świecie. Według różnych prognoz epidemiologicznych, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia, liczba chorych przekroczy w 2040 roku 80 mln. Liczby te pokazują wagę problemu, z jakim mierzyć się będzie w kolejnych latach ochrona zdrowia na całym świecie.
Polskie społeczeństwo również się starzeje. Odsetek ludności w wieku powyżej 64 lat wynosił w 2010 r. 13,4% (5 157 317). Oczekiwana długość życia wynosiła w 2010 r. 75–85 lat (mężczyźni ok. 71. r.ż., kobiety ok. 80 r.ż.). Badania dotyczące rozpowszechnienia otępienia w Polsce wykazały, że w populacji osób powyżej 65. r.ż. wynosi od 5,7% do 10%. Opierając się na wynikach dotychczasowych badań, liczbę chorych z otępieniem można oszacować na 300–500 tys. Otępienie jest jednym z poważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego i opieki długoterminowej ze względu na fakt, że jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności u osób w podeszłym wieku.