Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 23.07.2024
PIELĘGNIARSTWO OPIEKI PALIATYWNEJ PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE OPIEKA PALIATYWNA U DZIECI HOSPICJA DOMOWE DLA DZIECI OPIEKA PALIATYWNA W PEDIATRII PIELĘGNIARKA W OPIECE PALIATYWNEJ HOSPICJUM

Pediatryczna opieka paliatywna

17 lutego 2012

Pediatryczna opieka paliatywna jest nowym kierunkiem w pediatrii. To dziedzina szczególna, która różni się od opieki nad chorymi dorosłymi. W porównaniu z liczbą dorosłych, liczba umierających dzieci jest niewielka, cierpią one na swoiste dla wieku dziecięcego jednostki i zespoły chorobowe, wśród których nowotwory stanowią mniejszość. Opieka paliatywna nad dzieckiem może trwać kilka dni, miesięcy, a nawet wiele lat.

Opieka paliatywna nad dziećmi zawiera w sobie czynniki fizyczne, psychiczne, socjalne i duchowe. Jej celem jest poprawa jakości życia dziecka, która nie może polegać na przedłużaniu jego życia kosztem dodatkowych cierpień. 

Dynamiczny rozwój domowej opieki paliatywnej nad dziećmi w Polsce w ciągu ostatnich 16 lat jest dowodem na zapotrzebowanie na tę formę opieki. W 1994 r. powstało Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, którego działalność zapoczątkowała w Polsce rozwój domowej opieki paliatywnej nad dziećmi. W 2000 r. w naszym kraju działało tylko 5 hospicjów specjalizujących się w opiece nad dziećmi oraz 28 hospicjów dla dorosłych, które miały pod opieką również pacjentów pediatrycznych. W 2008 r. działało już 11 hospicjów specjalizujących się w opiece nad dziećmi oraz 10 hospicjów dla dzieci pozostających w strukturach hospicjów dla dorosłych.