Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 19.06.2024
PIELĘGNIARSTWO OGÓLNE LECZENIE RAN OWRZODZENIA RANY GOJENIE SIĘ RAN LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH OPATRUNKI OWRZODZENIA PODUDZIA ZMIANA OPATRUNKU RODZAJE OPATRUNKÓW

Pacjent z owrzodzeniem podudzia. Wpływ opatrunków na szybkość gojenia się rany

25 czerwca 2018

Gojenie się raz może przebiegać zgodnie z dwoma mechanizmami. Rychłozrost dotyczy ran czystych, zaopatrzonych. Gojenie przez ziarnowanie dotyczy ran zainfekowanych, niegojących się, przewlekłych, otwartych. Szybkość gojenia się ran zależna jest również od rodzaju i sposobu zastosowanych opatrunków.

W artykule zaznaczono, że najlepszą metodą leczenia ran przewlekłych, trudno gojących jest metoda wilgotna. Zastosowanie specjalnych opatrunków, pozwalających na utrzymanie wilgoci, sprzyja gojeniu. Prócz tego dzięki nim ograniczona zostaje ilość zmian opatrunku, a tym samym ingerencja w świeżą ziarninę. W dalszej części przedstawiono przypadek 91-letniej pacjentki po mastektomii prawostronnej i usunięciu macicy z przydatkami z powodu nowotworu. Opisano wykonane badania podmiotowe i przedmiotowe oraz pojawiające się u niej problemy ze zmianami na skórze i kłopoty z gojeniem.