Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 14.06.2024
POŁOŻNICTWO OPIEKA POŁOŻNEJ ENDOMETRIOZA LAPAROSKOPIA

Opieka przed- i pooperacyjna nad pacjentką po laparoskopowym usunięciu ognisk endometriozy głęboko naciekającej – studium przypadku

30 września 2018

Endometrioza jest to występowanie końca endometrium poza jamą macicy. Schorzenie to dotyka nawet 7–15% kobiet. Postać endometriozy głęboko naciekającej się charakteryzują się podotrzewnowe ogniska choroby sięgające głębiej 5 mm. Typ ten spotykany jest w zagłębieniu maciczno-odbytniczym, przewodowym i pokarmowym.

Leczenie endometriozy DIE słowo się z wykonaniem operacji, w której się doszczętnego zniszczenia ognisk. Wiodącą techniką jest laparoskopia. W przypadku endometriozy głęboko naciekającej, infiltrującej układ pokarmowy i / lub moczowy, często są to zabiegi chirurgiczne długo trwające oraz wymagające obecności z kilku specjalności: ginekologa, chirurga, urologa. Autorzy tego artykułu omawiają zasady dotyczące przed- i pooperacyjnej ze szczególnym posiedzeniem roli położnej, od której wymaga się doświadczenia, udzielenie także wyników kwalifikacji zawodowych w zakresie pielęgnacji i żywienia pozajelitowego.