Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 18.07.2024
POŁOŻNICTWO PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE ŻYWIENIE DZIECI I NIEMOWLĄT KARMIENIE PIERSIĄ ŻYWIENIE NIEMOWLĄT ODCIĄGANIE POKARMU LAKTACJA KARMIENIE NIEMOWLĄT

Karmienie piersią inaczej - doświadczenia polskich matek

29 grudnia 2018

Karmienie pokarmem matki jest optymalnym sposobem żywienia niemowląt, bywają jednak sytuacje, w których karmienie bezpośrednio piersią nie jest możliwe. Obecnie zwiększa się grupa matek, która staje naprzeciw tego problemu i decyduje się na długoterminowe odciąganie pokarmu dla swojego dziecka. Matki te określa się terminem „karmiące piersią inaczej” (KPI).

Autorki tego artykułu oceniają doświadczenia i problemy związane z odciąganiem pokarmu w grupie uczestniczek forum internetowego dla matek karmiących piersią inaczej. Z przeprowadzonego badania wynika, iż jedynie 7,9% kobiet nigdy nie podjęło próby karmienia bezpośrednio piersią, pozostałe karmiły bezpośrednio piersią lub stale łączyły karmienie odciągniętym pokarmem z karmieniem bezpośrednio piersią. Polskie matki chcą karmić dzieci wedle najwyższych standardów. Niestety w ciągu pierwszych 6 tygodni połowa z nich już nie karmi, co stanowi istotny problem dla polityki zdrowotnej naszego kraju. Dlaczego i kiedy kobiety odciągają pokarm? Najczęściej w sytuacji, gdy niemowlę odmawia ssania lub nieefektywnie ssie pierś. Wiele kobiet korzysta z pomocy wykwalifikowanego doradcy/konsultanta laktacyjnego. Głównym źródłem wiedzy na temat odciągania pokarmu jest Internet.