Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 19.06.2024
AKTUALNOŚCI KARMIENIE PIERSIĄ KARMIENIE MIESZANE ŻYWIENIE NIEMOWLĄT

Karmienie piersią najlepszym sposobem żywienia niemowląt

Aneta Sadlik, 10 czerwca 2020
Karmienie piersią najlepszym sposobem żywienia niemowląt

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Macierzyństwo to piękny, a zarazem trudny czas w życiu kobiety, pełen różnych wyzwań. W opinii położnych wśród trudności w opiece nad niemowlęciem aż 85% matek wymienia trudności związane z karmieniem piersią[1]. Dlaczego kobiety, które nie mogą karmić wyłącznie swoim pokarmem, są dla siebie tak surowe? Na jakie rozwiązania się wtedy decydują? Kiedy wybierają karmienie mieszane i dlaczego ten sposób żywienia dziecka to w niektórych przypadkach konieczny wybór? 

Z badań wynika, że około 40%[2] mam karmi swoje dziecko sposobem mieszanym lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym na wczesnym etapie życia niemowlęcia, a w późniejszym okresie liczba ta wzrasta nawet do 70%[3]. Powodem są przede wszystkim nieoczekiwane wyzwania związane z karmieniem piersią, takie jak brak wystarczającej ilości pokarmu, zastój pokarmu czy zapalenie piersi. Często w takich sytuacjach u kobiet można zaobserwować narastanie wewnętrznej presji - młoda mama, która ma problemy laktacyjne, bardzo surowo siebie ocenia. 

Dodatkowo świadomość, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia, a nakarmienie własnym pokarmem nie jest możliwe powoduje u kobiety wewnętrzne napięcie - chcę dać dziecku swoje mleko, a nie mogę, ale i bezpodstawną, wewnętrzną ocenę - nie mogę nakarmić dziecka własną piersią, coś ze mną jest nie tak. To absolutnie błędne przekonanie, ponieważ każda kobieta, bez względu na to, w jaki sposób karmi dziecko, chce dla niego jak najlepiej, dlatego jest najlepszą mamą na świecie!