Facebook Pixel Code
Pobrane z: nursing.com.pl | E-mail użytkownika: | Data pobrania: 04.03.2024

Przejdź do księgarni

AKTUALNOŚCI KARMIENIE PIERSIĄ KARMIENIE MIESZANE ŻYWIENIE NIEMOWLĄT

Karmienie piersią najlepszym sposobem żywienia niemowląt

Aneta Sadlik, 10 czerwca 2020
Karmienie piersią najlepszym sposobem żywienia niemowląt

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Macierzyństwo to piękny, a zarazem trudny czas w życiu kobiety, pełen różnych wyzwań. W opinii położnych wśród trudności w opiece nad niemowlęciem aż 85% matek wymienia trudności związane z karmieniem piersią[1]. Dlaczego kobiety, które nie mogą karmić wyłącznie swoim pokarmem, są dla siebie tak surowe? Na jakie rozwiązania się wtedy decydują? Kiedy wybierają karmienie mieszane i dlaczego ten sposób żywienia dziecka to w niektórych przypadkach konieczny wybór? 

Z badań wynika, że około 40%[2] mam karmi swoje dziecko sposobem mieszanym lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym na wczesnym etapie życia niemowlęcia, a w późniejszym okresie liczba ta wzrasta nawet do 70%[3]. Powodem są przede wszystkim nieoczekiwane wyzwania związane z karmieniem piersią, takie jak brak wystarczającej ilości pokarmu, zastój pokarmu czy zapalenie piersi. Często w takich sytuacjach u kobiet można zaobserwować narastanie wewnętrznej presji - młoda mama, która ma problemy laktacyjne, bardzo surowo siebie ocenia. 

Dodatkowo świadomość, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia, a nakarmienie własnym pokarmem nie jest możliwe powoduje u kobiety wewnętrzne napięcie - chcę dać dziecku swoje mleko, a nie mogę, ale i bezpodstawną, wewnętrzną ocenę - nie mogę nakarmić dziecka własną piersią, coś ze mną jest nie tak. To absolutnie błędne przekonanie, ponieważ każda kobieta, bez względu na to, w jaki sposób karmi dziecko, chce dla niego jak najlepiej, dlatego jest najlepszą mamą na świecie!