szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Uprawnienie pielęgniarki do pobierania krwi z tętnic

Kto posiada uprawnienia do pobieranie krwi z tętnic? Czy takie uprawnienia posiada pielęgniarka?
 

Odpowiedź
Nakłucie tętnicy i pobieranie krwi oraz założenie dostępów do monitorowania:
tętniczych (a. radialis, a. femoralis); żylnych centralnych (v. jugularis interna, v. subclavia, v. femoralis); cewnikowanie tętnicy płucnej należy do uprawnień lekarza anestezjologa.
 

Zakres uprawnień lekarza anestezjologa został określany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 37, poz. 215 z późn. zm.).

 

Nabycie uprawnień do pobierania krwi tętniczej objęte jest specjalizacją lekarza w zakresie anestezjologii (program specjalizacji dostępny na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego: www.cmkp.edu.pl).

 

Natomiast takich uprawnień nie uzyskuje pielęgniarka w ramach specjalizacji anestezjologii i intensywnej terapii (program dostępny na stronie internetowej Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych www.ckppip.edu.pl).
 

Natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne i ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 197, poz. 1922 z późn. zm.) w załączniku nr 25 w ustępie V module II pkt 3 ppkt 12 w zakresie "Rola i zadania pielęgniarki, położnej w opiece nad noworodkiem" przewiduje nabycie uprawnień do zabiegów wykonywanych w oddziałach neonatologicznych: polegających na pobraniu krwi do badań z tętnicy promieniowej i z innych tętnic.
 

Uwagi
Odpowiedź na to pytanie została udzielona przy współpracy lekarza specjalisty z zakresu anestezjologii.
 

Dorota Karkowska, radca prawny, specjalista prawa medycznego, ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska, www.abc.com.pl
 

Data dodania: 2008-11-13 10:11:44
Data modyfikacji: 2009-05-25 14:37:24
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.Komentarze

Dotyczy uprawnień pielęgniarki do pobierania krwi z tętnic

Chciałam zwrócić uwagę na fakt, iż w kompetencjach pielęgniarek po specjalizacji w pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opiece opracowanych przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Pielegniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki z 6 listopada 1998 roku w części dotyczacej uprawnień pielęgniarki specjalistki w pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opieki w zakresie świadczeń diagnostycznych znajduje się zapis: Wykonuje nakłucie tętnicy promieniowej i udowej celem pobrania krwi do badań.

REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.