szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Uprawnienia pielęgniarki – założenie cewnika

Czy pielęgniarka szpitalnego oddziału ratunkowego może zakładać cewnik do pęcherza mężczyźnie?
 

Odpowiedź
Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3 lit. e rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. Nr 210, poz. 1540) pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego m.in. świadczeń leczniczych obejmujących "zakładanie cewnika do pęcherza moczowego i usuwanie założonego cewnika".

 

Rozporządzenie nie precyzuje, czy chodzi o pacjenta kobietę czy mężczyznę. Zatem należy przyjąć, iż w obu sytuacjach pielęgniarka szpitalnego oddziału ratunkowego jest uprawniona do dokonania takiej czynności.

 

Ponadto należy stwierdzić - zważywszy na powyższe - że tym bardziej pielęgniarka uprawniona jest do wykonania takiej czynności w przypadku zlecenia lekarskiego. Cewnikowanie nie jest czynnością zastrzeżoną wyłącznie do kompetencji lekarskich.
 

Na marginesie należy dodać, że pewne wątpliwości nasuwają się na tle § 2 rozporządzenia. W tym przepisie wymienia się bowiem uprawnienia pielęgniarki systemu w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego medycznych czynności ratunkowych.

 

Rzeczywiście w § 2 rozporządzenia nie wskazano czynności cewnikowania. Wydaje się jednak, że § 1 i 2 należy rozpatrywać łącznie. Oznacza to, że pielęgniarka takiego oddziału uprawniona jest do czynności określonych w § 1, a dodatkowo do czynności określonych w § 2 rozporządzenia.
 

Jędrzej Skrzypczak, ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska, www.abc.com.pl

Data dodania: 2009-03-10 14:13:26
Data modyfikacji: 2009-05-25 14:39:37
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.