szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Co może pielęgniarka i położna

 Z pytań napływających do Redakcji najwięcej dotyczy tego, jakie czynności możemy wykonywać samodzielnie, jakie po ukończeniu kursu, ile kursy są ważne od czasu ukończenia. Zachęcamy do zapoznania się z Rozporządzeniami, które określają co, kiedy, po jakim kursie możemy śmiało wykonywać, a czego nie powinniśmy bez posiadania potwierdzenia kwalifikacji to wiedza, któa pozwoli nam swobodniej pracować na codzień.

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. z dnia 14 listopada 2007) mówi o czynnościach, do których wykonania pielęgniarki i położne są uprawnione bez zlecenia lekarskiego.

"....&1.1.h) wykonywanie EKG, pod warunkiem odbycia kursu specjalistycznego (...)

n) wykonywnaie kaniulacji żył obwodowych (...)"

 

W załącznikach do Rozporządzenia znajdujemy: Rodzaje badań diagnostycznych i rodzaje materiałów do tych badań pobieranych przez pielęgniarkę, Wykaz leków podawanych pacjentowi przez pielęgniarkę doraźnie w nagłych wypadkach bez zlecenia lekarza, Wykaz leków, do kórych podawania choremu bez zlecenia lekarza jest uprawniona pielęgniarka i położna, Rodzaje badań diagnostycznych i rodzaje materiałów do tych badań pobieranych przez położną, Wykaz leków, do których podawania choremu jest un.

 

Rozporządzenie wydane zostało na podstawie Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 1996 r., w sytuacji ogłoszenia nowej ustawy stosowne rozporządzenia powinny zostać opracowane na nowo.

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2012-01-19 15:17:22
Data modyfikacji: 2018-04-26 04:20:22
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.