szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Homeopatia na zaburzenia snu

Sen jest niezbędny zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu. Stanowi jeden z najważniejszych filarów równowagi organizmu człowieka.

 

W czasie snu ustępuje zmęczenie i napięcie nagromadzone w ciągu dnia, kręgosłup rozluźnia się, ustępuje ociężałość nóg.

 

Sen pobudza wydzielanie hormonu wzrostu (niezbędnego dla odnawiania się komórek i utrzymania mięśni, kości i tkanek).

 

W czasie snu wydzielana jest melatonina, ważna dla prawidłowego funkcjonowania zegara wewnętrznego.

 

Po nieprzespanej nocy jesteśmy rozdrażnieni, pobudzeni, zniecierpliwieni, wpadamy w złość z błahego powodu. Mamy trudności w koncentracji.

 

Towarzyszy nam brak elastyczności, upór, zubożenie słownictwa, trudności w wymowie, mniejsza ekspresja wypowiedzi.

 

Brak snu prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej, trudności w nauce i zapamiętywaniu i w konsekwencji jest przyczyną: trudności i niepowodzeń w szkole, absencji w szkole i w pracy, wypadków przy pracy i wypadków drogowych.

 

Długotrwały brak snu (1-8 dni) stawia w stan pogotowia układ odpornościowy i powoduje ogólne zahamowanie procesów fizjologicznych.

 

Przede wszystkich zaś wpływa na zachowanie człowieka. Stąd liczne opisy przypadków halucynacji, czy też większego ulegania sugestii.

 

Brak snu może także wywoływać „niepamięć przyszłości” (człowiek z trudem wyobraża sobie przyszłość, nawet najbliższą).

 

Wszystkie negatywne skutki braku snu dowodzą, że sen pełni funkcję witalną i jest niezbędny do życia i zachowania równowagi psychofizjologicznej.

 

Zaburzenia snu definiuje się jako zakłócenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu.

 

Objawami tych zaburzeń są: trudności z zasypianiem, przebudzenia nocne, przebudzenia nad ranem. U każdego z nas w jakimś okresie życia mogą pojawić się zaburzenia snu.

 

Na bezsenność skarżą się mężczyźni i kobiety, dzieci, dorośli i osoby w podeszłym wieku. Jej przyczyny mogą być bardzo różne.

 

W krajach wysoko rozwiniętych na zaburzenia snu skarży się ok. 10-25 proc. populacji, w zależności od kryteriów przyjętych w badaniach.
 

Rodzaje zaburzeń snu:
-Przejściowe zaburzenia snu o podłożu psychofizjologicznym. Skarży się na nie większość ludzi, ale zwykle trwają przez krótki czas.

 

Są spowodowane przez konkretny czynnik zewnętrzny i przemijający (żałoba, sytuacja stresowa w pracy, zmiana strefy czasowej, pobyt w górach itp.).

 

To normalna reakcja organizmu związaną ze zmianą otoczenia i ważnymi wydarzeniami w życiu człowieka. Nie należy dopuścić, aby przeszły w stan przewlekły.
 

-Przewlekłe zaburzenia snu o podłożu psychofizjologicznym utrzymują się, nawet jeśli zasadnicza przyczyna bezsenności została usunięta. Często związane są ze stanami niepokoju.
 

-Stale utrzymujące się zaburzenia snu wywołane czynnikami zewnętrznymi. Niektóre zewnętrzne przyczyny bezsenności, których nie da się usunąć w krótkim czasie, mogą powodować trwałe zaburzenia snu
 

-Niekiedy zaburzenia snu mogą być objawem sygnalizującym jakieś schorzenie, którego leczenie przynajmniej częściowo będzie pokrywać się z leczeniem bezsenności.
 

-Stany niepokoju często współistnieją z zaburzeniami snu i ich objawem są zarówno trudności z zasypianiem, jak i przebudzenia nocne. Często trudno jest rozstrzygnąć, czy to niepokój jest przyczyną bezsenności, czy też na odwrót.
 

-Obniżenie nastroju, stany depresyjne są bardzo często przyczyną zaburzeń snu charakteryzującymi się przebudzeniami nad ranem ok. godziny 4. lub 5.
 

-Wiele chorób może być przyczyną zaburzeń snu: zaburzenia trawienia (refluks, choroba wrzodowa żołądka), choroby układu krążenia (niewydolność serca, dusznica bolesna, astma oskrzelowa), schorzenia neurologiczne (alkoholizm, choroba Parkinsona, epilepsja), niektóre choroby przewlekłe (niewydolność nerek, wątroby itp.).
 

-Zaburzenia przysenne (parasomnie) u dzieci. Koszmary i lęki nocne, lunatyzm, zgrzytanie zębami, mówienie we śnie, są najczęściej występującymi zaburzeniami snu u dzieci.

 

Związane są one przeważnie z labilnością wynikającą z niedojrzałości fizjologicznej ośrodkowego układu nerwowego w różnych fazach rozwoju dziecka.

 

Leczenie zaburzeń snu
-Leki uspokajające (anksjolityczne). Wydłużają czas snu, ułatwiają zasypianie, powodują zmniejszenie ilości i czasu trwania przebudzeń nocnych. 

 

Ich stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań ubocznych. Mogą to być: zmiany cyklu snu w postaci przesunięcia w czasie kolejnych jego faz, ryzyko nawrotu zaburzeń snu po odstawieniu leków.

 

Leki te należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza i w żadnym razie nie należy ich stosować w samoleczeniu.
 

-Leki homeopatyczne. Leki te są skuteczne i szybko przynoszą poprawę, z wyjątkiem przypadków zaburzeń snu spowodowanych schorzeniami organicznymi (np. niewydolnością oddechową).

 

Ich stosowanie jest bezpieczne, gdyż nie wywołują znanych działań ubocznych i nie występuje ryzyko ich przedawkowania, a ich odstawienie nie powoduje nawrotu zaburzeń snu.
 

-Inne możliwości leczenia. Preparaty ziołowe są tradycyjnie stosowane w leczeniu zaburzeń snu (kozłek lekarski, głóg, męczennica cielista).

 

Można także stosować różne techniki relaksacji lub jogę oraz korzystać ze wsparcia psychologicznego.

 

W przypadku przejściowych zaburzeń snu często wystarczy uspokoić pacjenta, dodać mu pewności siebie. Można stosować również oligoelementy, np. lit.

 

Homeopatia
Lekarz homeopata ma do dyspozycji wiele leków do leczenia reaktywnych zaburzeń snu oraz pozwalających przygotować organizm pacjenta do odstawienia klasycznych leków uspokajających.

 

U dzieci są one szczególnie wskazane w przypadku koszmarów i lęków nocnych, lunatyzmu i gdy dziecko śpi bardzo niespokojnie.

 

Natomiast leczenie homeopatyczne nie jest wskazane w przypadku zaburzeń snu mających związek z poważnymi problemami psychiatrycznymi.

 

Należy postawić właściwe rozpoznanie, aby dobrać odpowiednie leczenie.

 

Jeżeli pacjent źle śpi z powodu zapalenia ucha środkowego, to nie należy szukać leku na zaburzenia snu, lecz leczyć zasadnicze schorzenie będące w danym przypadku przyczyną zaburzeń snu.
 

Leki homeopatyczne
-Homéogène 46® jest lekiem homeopatycznym stosowanym w zaburzeniach snu, przede wszystkim przy trudnościach z zasypianiem oraz w stanach napięcia i nerwowości związanych z codziennymi stresami.

 

Nie wywołuje znanych działań ubocznych. Nie powoduje osłabienia koncentracji ani senności w ciągu dnia, jego przyjmowanie nie prowadzi do lekozależności.

 

Lek jest dostępny w aptekach bez recepty w cenie ok. 13 zł za opakowanie zawierające 60 tabletek.
 

-Sedalia®. Lek zawiera w swoim składzie pojedyncze leki homeopatyczne zwalczające trudności z zasypianiem, zaburzenia snu i stany niepokoju u dzieci.

 

Sedalia® występuje w postaci syropu, który można podawać dzieciom przy pomocy miarki dozującej umieszczonej na zakrętce butelki.

 

Leczenie należy kontynuować tylko do momentu ustąpienia objawów, nie dłużej jednak niż przez 10 dni. Nie wywołuje u dziecka senności w ciągu dnia ani lekozależności.

 

Lek, jest dostępny w aptekach bez recepty w cenie ok. 16 zł za flakon 200 ml.
 

Więcej na stronach internetowych: www.boiron.pl oraz www.boiron.com

Data dodania: 2009-07-17 11:31:08
Data modyfikacji: 2009-07-17 11:34:50
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.Komentarze

Jak tak można?

Portal pielęgniarski reklamujący leki homeopatyczne. Nieładnie Proszę Państwa, oj nieładnie. I jeszcze te dwa linki do producenta leków- jawna reklama...Szkoda słów. Dla przypomnienia: ŻADEN lek homeopatyczny nie miał randomizowanych badań. Ot podejście nowoczesnej medycyny do schorzenia pacjenta. A gdzie poprawa stylu życia: zmiana diety, zmniejszenie stresu, zioła itd. Medycyna naturalna- TAK ale nie wróżkarstwo.

Viburcol Compositum

Sama jestem zwolenniczką homeopatii i mojemu maluszkowi podaje w stanach niepokoju Viburcol, który świetnie się sprawdza. Także w czasie ząbkowania był hitem. A muszę przyznać, że podawałam inne leki i nie skutkowały.

REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.