szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Techniki właściwej aseptyki

Jak myć ręce?  

Dłonie stanowią 2,5% powierzchni ciała, ale niewłaściwa higiena rąk jest źródłem 90% zakażeń. Mycie rąk pozwala pozbyć się 60-90% drobnoustrojów bytujących na skórze.

 

Właściwa higiena rąk to stosowanie technik bezdotykowych, mycie i dezynfekcja rąk.

 

Mycie rąk mydłem przez ok. minutę jest procedurą podstawową, którą należy przeprowadzić przed i po kontakcie z pacjentem, również po zdjęciu rękawic.

 

Higieniczne mycie rąk z zastosowaniem schematu Ayliffe’a i środka dezynfekującego prowadzi do dalszej redukcji drobnoustrojów.

 

Preparaty wciera się w dłonie i nadgarstki, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie międzypalcowe, paznokcie i kciuki.

 

Czynności należy powtarzać pięciokrotnie przez co najmniej 30 sek.

 

Higieniczne mycie rąk wykonuje się przed zabiegami inwazyjnymi, np. kaniulacją, cewnikowaniem, endoskopią, biopsją, przed wejściem do „czystej” przestrzeni sali chirurgicznej, przed opatrywaniem ran, nałożeniem rękawiczek i kontaktem z pacjentem szczególnie narażonym na infekcje.

 

Chirurgiczną dezynfekcję rąk stosuje się w celu redukcji drobnoustrojów bytujących we florze stałej i przejściowej skóry oraz zmniejszenia wydzielania bakterii ze skóry w czasie zabiegu.

 

Musi być przeprowadzane przed każdym zabiegiem chirurgicznym oraz wymagającym warunków jałowych, np. opatrywaniem oparzeń.

 

Wymagane jest wcześniejsze mycie rąk aż do łokci przez ok. Minutę, ręce muszą być uniesione, aby woda spływała w kierunku łokci, a nie dłoni.

 

Podczas pierwszego mycia rąk w danym dniu zabiegowym należy wyczyścić paznokcie miękką, jałową szczotką.

 

Po myciu, na ręce osuszone jednorazowym ręcznikiem nanosi się preparat do chirurgicznej dezynfekcji.  

 

Jak wkładać fartuchy chirurgiczne?

Jednorazowe fartuchy chirurgiczne z materiałów barierowych (z włókien polipropylenowych, poliestrowych, celulozowych) są najczęściej zapakowane w opakowanie zapewniające jałowość produktu do momentu otwarcia (rozszczelnienia) opakowania.

 

Fartuchy chirurgiczne jałowe są najczęściej złożone w specyficzny sposób, tzw. book folded, który zapewnia jałowe włożenie przez wsunięcie rąk w rękawy, bez konieczności rozkładania i przekładania.

 

Fartuchy miewają podwójne troki: wewnętrzne i zewnętrzne, zaopatrzone w kartonik, dzięki czemu łatwo zawiązać fartuch nie „brudząc” przedniej części.

 

Do zabiegów z dużą ilością płynów i wysokimo ryzykiem zakażenia należy wybierać fartuchy wzmacniane dodatkową warstwą włókniny foliowanej na rękawach i z przodu.  

 

Jak wkładać rękawice?

Opakowanie rękawic są zazwyczaj odporne na wilgoć i zapewnia jałowość produktu do momentu otwarcia (lub rozszczelnienia).

 

Zewnetrznych opakowań nie należy rozdzierać, ale otwierać w bezpyłowy sposób.

 

Rękawice umieszczone są w wewnętrznej kopercie albo kieszeni zaopatrzonej w system zapewniający jałowość.

 

Podczas wkładania rękawic chirurgicznych nie należy dotykać ich powierzchni zewnętrznej, co jest możliwe dzięki wywiniętym mankietom i oznaczeniom prawa/lewa.

 

Do zabiegów szczególnego ryzyka zakażeń trzeba używać podwójnych rękawic, najlepiej bezpudrowych, aby nie zanieczyszczać miejsca operowanego środkiem pudrującym.

 

Przy zdejmowaniu rękawic należy zachować szczególną ostrożność i zdejmować je wywijając wewnętrzna, czystą stroną na zewnątrz.  

 

Jak wkładać maski?

Maskę należy rozłożyć, a w połowie długości usztywnienia na nos uformować klamrę i przyłożyć do nosa. Maska powinna zakrywać połowę długości nosa, usta i sięgać pod brodę.

 

Szczelność maski zapewnia uformowanie klamry na nosie (uszczelnienie okolic nosa i policzków) i system wiązań.

 

Maski mają gumki lub dwie pary troków: górne i dolne. Górne troki powinny być zawiązane z tyłu na górnej części głowy (wiązanie zapewnia dokładne dopasowanie i naciągnięcie maski), a dolne – z tyłu na szyi.

 

Często użytkownicy krzyżują troki na głowie (dolne są wiązane na górze, a górne wokół szyi) bądź rezygnują z wiązania dolnych troków.    

Autor: Małgorzata Wierzbińska
Data dodania: 2008-04-23 12:10:19
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.