szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Specjalna odzież dla niepełnosprawnych

Funkcjonalne ubiory o minimalnej liczbie szwów, spełniające wymagania ergonomiczne i biofizyczne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, zaprojektowali naukowcy z łódzkiego Instytutu Włókiennictwa.

 

Za opracowaną technologię otrzymali już m.in. srebrny medal podczas międzynarodowych targów Brussels Eureka Contest 2009 i srebrny medal oraz nagrodę specjalną na International Inventors Days w 2009 w Bangkoku.

 

Jak wyjaśniła PAP kierownik projektu dr inż. Elżbieta Mielicka z Zakładu Naukowego Technologii Dziewiarskich i Odzieżownictwa, zaprojektowane ubiory są przeznaczone zarówno dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i trwale unieruchomionych.

 

Z wyników projektu będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne i starsze o różnym stopniu niepełnosprawności.

 

„Zaprojektowaliśmy odzież tak, by była dostosowana do wymiarów ludzkiego ciała. Chcieliśmy by miała jak najmniejszą ilość szwów i nie powodowała ucisków, nie prowadziła do odleżyn i uwzględniała deformację sylwetki ludzkiej.

 

Uzyskany efekt zawdzięczamy przede wszystkim opracowaniu funkcjonalnych konstrukcji oraz odpowiednio dobranym materiałom z nowoczesnych surowców" – powiedziała dr Mielicka.

 

Wyliczając zalety ubiorów Mielicka zaznacza, że wszystkie miały dobre właściwości higieniczno-użytkowe, m.in. antybakteryjne i ciepłochronne. Do projektowania kolekcji wykorzystano nietypowe konstrukcje i specjalne modelowanie odzieży.

 

"Korzystamy z tabel antropometrycznych, które zawierają różne typy budowy człowieka, jednak dla potrzeb osób niepełnosprawnych należało uwzględnić ułożenie sylwetki w pozycji siedzącej lub leżącej" - dodała.

 

Na uwagę zasługuje bielizna przeznaczona dla osób leżących i długotrwale unieruchomionych, która dzięki o specjalnej konstrukcji pozwala opiekunowi na łatwą obsługę osoby leżącej.

 

Współpraca z różnymi środowiskami pozwoliła bowiem na wyselekcjonowanie potrzeb dotyczących ubioru oraz zachowania funkcjonalności.

 

„Gotowe projekty ubrań były testowane w badaniach środowiskowych przez podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Łodzi i łódzkie Centrum Rehabilitacyjno Opiekuńcze.

 

Ubiory testowało ponad 40 osób. Po użytkowaniu niepełnosprawni lub ich opiekunowie wypełnili specjalnie zredagowane ankiety. Dzięki informacjom zebranym w ten sposób udało się udoskonalić wykonane projekty" - opisuje dr Mielicka.

 

W proponowanej kolekcji odzieży znajdują się zarówno wyroby bieliźniane: koszule nocne, podkoszulki, kalesony, dresy do ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak i okrycia wierzchnie np. kurtki i peleryny.

 

Odzież wierzchnią wykonano z materiałów trójwarstwowych z paroprzepuszczalną membraną oraz warstwą ocieplającą. Ubrania będzie można konserwować w tradycyjny sposób.

 

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim będą mogły wykorzystać np. pelerynę z krótszym tyłem i wydłużonym przodem, osłaniającym nogi.

 

Gumowe zapinki na nadgarstkach z naszytą taśmą powodują, że nie będzie się ona przemieszczała.

 

Dostępne będą również przeciwdeszczowe osłony nóg dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, peleryny dla osób z dysfunkcją ruchu i specjalne spodnie dla osób po amputacji nogi.

 

Zaproponowano również elementy uzupełniające, w tym osłony dla pacjentów z nogą w gipsie.

 

"Ukierunkowanie działań na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych zmierzało do zapobiegania ewentualnej marginalizacji tej grupy ludzi oraz poprawy jakości życia" - deklaruje dr Mielicka.

 

Modele poszczególnych ubiorów są już przygotowane.

 

"Mamy nawet producenta, który jest zainteresowany produkowaniem takich wyrobów. Jednak, by rozpocząć produkcję musi wcześniej znaleźć odpowiednio dużą liczbę potencjalnych odbiorców" - powiedziała.

 

Odzież zaprojektowaną przez zespół łódzkich naukowców można zobaczyć TUTAJ.

źródło: Serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl)
Data dodania: 2010-04-28 14:25:00
Data modyfikacji: 2010-04-28 14:25:00
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.Komentarze

Odzież dla niepełnosprawnych oraz seniorów

Polecam firme 4Care która się zajmuję odzieżą dla seniorów, chorych i niepełnosprawnych. Polecana szczególnie dla osób z zaburzeniami snu oraz skłonnościami do częstego niepożądanego rozbierania. Odzież 4Care ułatwia lub ogranicza dostęp do pieluchy pacjenta. Zapraszam na strone www.4care.com.pl

REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.