szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Smutek w ciąży

Pomimo wzrostu świadomości kobiet i opinii publicznej na temat depresji, wciąż istnieją obszary, które stanowią tabu. Tak jest z depresją w ciąży, doświadczaną w Polsce nawet przez 60 000 kobiet w ciąży rocznie.
 

W okresie okołoporodowym kilkakrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. W powszechnej opinii ciąża to czas radosnego oczekiwania na dziecko.

 

Kobietom odczuwającym w tym okresie sprzeczne emocje i znaczne pogorszenie komfortu życia, trudno jest się do tego przyznać, nawet osobom bliskim.

 

Depresja w ciąży bywa ignorowana przez lekarzy ginekologów, którzy takie objawy traktują jako dolegliwości związane z ciążą. Lekarze psychiatrzy natomiast często obawiają się leczenia kobiet w okresie ciąży.
 

Depresję można podejrzewać, jeśli przez okres kilku tygodnia kobieta ma obniżony nastrój, łatwo płacze, ma mniej siły i energii lub odczuwa nieadekwatne pobudzenie, ma kłopoty ze snem, nie ma apetytu lub odczuwa nadmierne łaknienie, ma problemy w koncentracji, depresyjnie ocenia siebie i świat, ma obniżoną samoocenę, nic jej nie cieszy i nie sprawia przyjemności, pojawiają się lęki, a nawet myśli samobójcze.

 

W przypadku pojawienia się objawów depresji konieczny jest kontakt z psychiatrą lub terapeutą.
 

Nieleczona depresja wiąże się z większą liczba powikłań ciążowych i poporodowych. Kobiety w ciąży cierpiące na depresję zaniedbują siebie, częściej sięgają po używki (papierosy, alkohol, środki psychoaktywne), co bardzo niekorzystnie wpływa na stan noworodka.

 

Badania naukowe pokazują, że dzieci kobiet z nieleczoną depresją w czasie ciąży są bardzie płaczliwe i niespokojne, a w późniejszym życiu są bardziej narażone na wystąpienie poważnych zaburzeń, takich jak depresje, fobie, zaburzenia lękowe. Są też bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu.
 

Dostępne nowoczesne leki przeciwdepresyjne mogą w szczególnych wypadkach być stosowane w ciąży.

 

Dlatego, jak mówi psychiatra Joanna Krzyżanowska-Zbucka, lekarz psychiatra w porozumieniu z ginekologiem i pacjentką powinien ustalić, czy ryzyko związane z nieliczeniem depresji jest mniejsze niż to związane z ewentualnym wpływem leków na płód.
 

W Polsce kobiety cierpiące na depresję w okresie ciąży mają trudności w otrzymaniu właściwej pomocy medycznej.

 

Lekarze ginekolodzy bądź ignorują problemy emocjonalne pacjentek, bądź przekraczają niekiedy swoje kompetencje, na przykład przepisują leki uspokajające (benzodiazepiny), których przyjmowanie w okresie ciąży niekorzystnie wpływa na płód.

 

Rzadkością jest konsultowanie sytuacji pacjentki z lekarze psychiatrą i współpraca międzydyscyplinarna.

 

Trudny jest dostęp do konsultacji psychiatrycznych refundowanych przez NFZ, a ponadto mała liczba lekarzy psychiatrów czuje się kompetentna w leczeniu kobiet w okresie ciąży.

 

Brakuje placówek psychologicznych, oferujących kompleksową opiekę i wsparcie w okresie okołoporodowym.
 

Jak podkreśliła Joanna Pietrusiewicz, koordynatorka programu wsparcia emocjonalnego dla kobiet w okresie okołoporodowym, prowadzonego w Fundacji Rodzić po Ludzku, ogromnie ważną role odgrywa edukacja samych kobiet i ich rodzin.

 

Fundacja opublikowała ulotkę edukacyjną o najczęstszych problemach emocjonalnych w czasie ciąży i po porodzie, która rozdawana będzie w szkołach rodzenia, poradniach i praktykach położnych.

 

Dostępna jest również bezpłatna broszura dla lekarzy ginekologów, położnych, neonatologów i innych profesjonalistów zaangażowanych w opiekę nad kobietami, zawierająca informacje o zaburzeniach psychicznych w okresie okołoporodowym, czynnikach ryzyka sprzyjających ich wystąpieniu i ich objawach.

 

Publikacje są dostępne w siedzibie Fundacji Rodzić po Ludzku.
 

Projekt „Edukacja i profilaktyka w zakresie okołoporodowych zaburzeń psychicznych” w ramach którego działał telefon wsparcia dla kobiet, opublikowano ulotki i broszurę, został sfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu-Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

źródło: redakcja
Data dodania: 2008-12-18 11:11:32
Data modyfikacji: 2008-12-18 11:14:13
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.