szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Nowelizacja Ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej

Nowelizacja Ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, nowe wpisy do Ustawy to:


-uznanie pielęgniarek i położnych za funkcjonariuszy państwowych. Zgodnie z Kodeksem Karnym za znieważenie funkcjonariusza państwowego w czasie wykonywania przez niego czynności służbowych grozić może kara grzywny, ograniczenia wolności, czy pozbawienia wolności do roku, a za naruszenie nietykalności cielesnej- kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat.


-zapobieganie dyskryminacji związanej z formą zatrudnienia. Ma chronić pielęgniarki i położne przed działaniami dyskryminującymi pracowników podejmowanymi przez dyrekcje placówek, zmiana formy zatrudnienia nie może być podstawą do zwolnienia pracownika.


-pielęgniarki/położne będą zobowiązane do udzielenia pomocy w przypadkach, w których opóźnienie podjęcia działań może spowodować zagrożenie zdrowia lub życia. Pielęgniarka/położna może odmówić wykonania świadczeń niezgodnych z sumieniem, posiadanymi kwalifikacjami po wcześniejszym powiadomieniu przełożonego na piśmie.


-pielęgniarki/położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjentów i do uzyskania od lekarza dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanej diagnostyce, leczeniu, rehabilitacji, działaniach zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań- w zakresie koniecznym do udzielanych przez pielęgniarkę/położną świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.


-pielęgniarki/położne będą mogły wykonywać zawód w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, indywidualnej/grupowej praktyki pod warunkiem wpisu do odpowiedniego rejestru


-Minister Zdrowia w osobnym Rozporządzeniu określi czynności wykonywane samodzielnie przez pielęgniarkę/położną bez zlecenia lekarskiego

 

Czy właśnie te zmiany są najważniejsze i najbardziej oczekiwane przez środowisko pielęgniarskie?

Jak mówi prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych nowa Ustawa nie wprowadza rewolucji, ale ma wzmacniać pozycję zawodową i porządkować kształcenie zawodowe. Obok Ustawy o zawodach wprowadzono zmiany do Ustawy o Samorządzie, jedną ze zmian jest możliwość nakładania kar pieniężnych do 10 tysięcy złotych na pielęgniarki i położne z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

 

Treść Ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/3355_u/$file/3355_u.pdf

źródło: www.rynekzdrowia.pl
Data dodania: 2011-07-17 21:55:17
Data modyfikacji: 2011-08-04 22:41:44
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.