szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Leczenie celowane w raku płuc

Leczenie celowane przy pomocy leków najnowszej generacji i nowa strategia leczenia podtrzymującego to najnowsze osiągnięcia medycyny w walce z rakiem płuc - powiedział włoski onkolog dr Federico Cappuzzo.

 

Ekspert, badacz, dyrektor Oddziału Onkologii w Szpitalu w Livorno gościł w Poznaniu na II Kongresie Współczesnej Onkologii.

 

Jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia najczęściej występującego raka płuc - niedrobnokomórkowego raka płuca - jest leczenie celowane inhibitorami kinazy tyrozynowej.

 

W odróżnieniu od standardowej chemioterapii atakują one wybiórczo komórki nowotworowe i hamują wzrost guza.

 

Inhibitory kinazy tyrozynowej blokują rozrost komórek nowotworowych poprzez oddziaływanie bezpośrednio na białko czynnika wzrostu chorej komórki.

 

„Wyniki licznych badań naukowych dowodzą, że głównym efektem działania terapii celowanej jest zahamowanie wzrostu guza, a w dalszej kolejności jego istotne zmniejszenie. Powinniśmy pamiętać, że dla pacjentów kluczowe jest ustabilizowanie nowotworu, ponieważ to wydłuża życie chorych na raka" - powiedział dr Federico Cappuzzo.

 

Zmiana dotychczasowych metod leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca może przynieść znaczące wydłużenie okresu życia pacjentów.

 

Dotychczasowo pacjenci po zabiegu operacyjnym byli poddawani chemioterapii, po jej zakończeniu następował okres obserwacji, podczas którego kontrolowano, czy rak się rozwija.

 

Jeżeli się rozwijał, lekarze proponowali pacjentom kolejną terapię, tzw. podtrzymującą, z udziałem inhibitorów kinazy tyrozynowej.

 

Jednak ze względu na śmierć pacjentów lub na ich zły stan zdrowia po okresie obserwacji aż 46 proc. z obserwowanych nie mogło otrzymać leczenia podtrzymującego.

 

Dlatego lekarze postanowili, aby dla tych pacjentów, którzy się do tego kwalifikują i dla tych, którzy chcą być dalej leczeni po chemioterapii, zrezygnować z okresu obserwacji organizmu i od razu do terapii podtrzymującej wprowadzić inhibitory kinazy tyrozynowej.

 

„Podczas badań naukowych u wszystkich pacjentów leczonych zaraz po chemioterapii inhibitorami kinazy tyrozynowej, odnotowano dłuższy okres przeżycia po rozpoczęciu leczenia.

 

Według dra Cappuzzo ważne jest także personalizowanie leczenia, czyli takie dobieranie leków, aby jak najlepiej pomóc w zwalczaniu nowotworu.

 

Aby spersonalizować leczenie, potrzebne są dokładne działania diagnostyczne, takie jak np. ustalenie podtypu histopatologicznego guza - czy jest niepłaskonabłonkowy czy płaskonabłonkowy itd.

 

Pacjenci leczeni tylko chemioterapią, mieli statystycznie szanse na dożycie 10 miesięcy od zabiegu, po wprowadzeniu nowych leków okres ten wydłużył się do około 14 miesięcy.

źródło: Serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl)
Data dodania: 2010-04-26 12:31:23
Data modyfikacji: 2010-04-26 12:31:23
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.