szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Innowacyjny lek stosowany w leczeniu osteoporozy na liście refundacyjnej

Lek biologiczny Prolia® trafił na listy refundacyjne.

Od 1 maja 2012 roku wykaz leków refundowanych i wyrobów medycznych został rozszerzony o nowe produkty. Wśród nich znalazł się lek Prolia® (substancja czynna denosumab) – najbardziej innowacyjny lek stosowany w leczeniu osteoporozy. To dobra informacja dla pacjentów, którzy zyskują nową broń w walce z osteoporozą.
 
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza jest drugim najważniejszym problemem medycznym, ustępującym tylko chorobom układu krążenia. Według badań klinicznych, 50-letnia kobieta ma podobne ryzyko śmierci z powodu powikłań po złamaniu biodra, jak z powodu raka piersii.
 
Zmniejszanie w przebiegu osteoporozy masy kostnej prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia ich łamliwości. Nieuchronnym skutkiem nieleczonej lub źle leczonej osteoporozy, są złamania patologiczne. Mogą one być przyczyną ciężkiego kalectwa, a nawet zgonów. Szacuje się, że w Polsce każdego roku dochodzi do ponad 2600 tysięcy nowych złamań osteoporotycznychii, wynikających z utraty masy oraz pogorszenia architektury kostnej.
 
Szerokie zastosowanie denosumabu jest szansą na znaczne podniesienie komfortu życia pacjentów i zmniejszenie kosztów społecznych, związanych z powikłaniami choroby.
 
Dotychczas w Polsce refundowane były jedynie preparaty z grupy doustnych bisfosfonianów (alendronian i risedronian). Niestety, rygorystyczne zalecenia dotyczące przyjmowania tych leków oraz częste przypadki złego tolerowania terapii sprawiają, że po upływie roku jedynie 42% pacjentów ją kontynuujeiii. Decyzja Ministerstwa Zdrowia, rozszerzająca listę leków refundowanych o denosumab, daje szansę na poprawę standardu leczenia osteoporozy 
w Polsce.
 
Lek Prolia® (denosumab) stosowany podskórnie raz na pół roku efektywnie zapobiega złamaniom, przy jednoczesnym zachowaniu profilu bezpieczeństwa i wygody stosowania dla pacjentów, co jest kluczowym warunkiem kontynuowania terapii w chorobach przewlekłych. Nowa jakość leczenia, a przede wszystkim poprawa jakości życia pacjentów, jakie umożliwia Prolia® zostały zauważone przez ekspertów medycznych i przedstawicieli środowisk pacjenckich.
 
Lek otrzymał nagrodę w konkursie Innowacje dla Zdrowia w styczniu 2012 roku. Nie było to pierwsze wyróżnienie dla denosumabu. W 2010 roku Prolia® została wyróżniona prestiżową nagrodą SCRIP przyznawaną przez międzynarodowe środowisko medyczne w kategorii Najlepszy Nowy Lek, a w 2011 otrzymała nagrodę lekarzy rodzinnych Prix Galien Award.
 
 
Skuteczność i bezpieczeństwo
W badaniu klinicznym FREEDOM lek Prolia® wykazał wysoką skuteczność w kontekście ochrony przed złamaniami bliższego końca kości udowej. Udowodniono, iż po 3 latach stosowania lek zmniejszał ryzyko względne złamań bliższego końca kości udowej o 40%iv. Częstość występowania tych złamań rośnie wykładniczo wraz z wiekiemv.
 
U kobiet po 75. roku życia, w leczeniu których zastosowano lek, Prolia®  zmniejszyła o 62% ryzyko względne złamań bliższego końca kości udowejvi. Bezpieczeństwo leku Prolia® oceniano w ramach 
5-letnich badań klinicznych, które objęły łącznie ponad 10 000 kobiet po menopauzie 
z osteoporozą lub małą masą kostną. Lek Prolia® był ogólnie dobrze tolerowanyvii .
 
Preferencje pacjentów
Same pacjentki również doceniają lek Prolia®. Kobiety biorące udział w badaniach DECIDE 
i STAND w 2009 roku, po 12 miesiącach terapii oceniały swoje preferencje i stopień zadowolenia ze wstrzyknięć podskórnych w porównaniu do przyjmowania tabletek.
 
Ponad 77% z nich woli wstrzyknięcia leku raz na 6 miesięcy (czyli sposób, w jaki jest podawany lek Prolia®) niż przyjmowanie tabletek doustnych raz na tydzieńviii.
 

źródło: ExpertPR Consultancy
Data dodania: 2012-05-15 15:46:30
Data modyfikacji: 2012-05-15 15:46:30
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.